Czyszczenie pomnika

Czyszczenie pomnika

Czyszczenie pomnika

Ciekawe zlecenie polegające na czyszczeniu pomnika, oraz usuwanie  warstw farby oraz szlamu z powierzchni betonowego obelisku. Czyszczenie pomnika zostało przeprowadzone przy użyciu myjki ciśnieniowej 500bar 30l/min 99 oC.

Pomnik w formie obelisku wykonany w  1933 r, pamięci Żołnierzy  z 34 Pułku Piechoty , który w   1918 i 1920 bohatersko walczył z sowietami doczekał się profesjonalnych prac konserwatorskich. Po wykonaniu wstępnych badań i odkrywek rozpoczęto zabiegi od procesu czyszczenia powierzchni z wtórnych nawarstwień. Podjęto próbę usunięcia  szczególnie trudnych  przemalowań wykonanych   farbami o nieznanym spoiwie, szlicht cementowych z domieszką żywic syntetycznych i jakby tego było mało pod cementową szlichtą ukazało się graffiti wykonane  farbami żywicznymi na bazie rozpuszczalników głęboko penetrujących, które w późniejszym czasie usiłowano zamaskować kolejną warstwą farby białej! o nieznanym spoiwie. Istny koktajl.

Urządzenie wysokociśnieniowe Ostech 500 bar poradziło sobie z tym wszystkim bez trudu, wspomagane w niewielkim stopniu środkami powierzchniowo czynnymi oraz zmydlającymi, szczególnie  kiedy przystąpiono do usuwania warstw farb.

Niezwykle trwały materiał z jakiego został wykonany obelisk nie doznał żadnego uszczerbku podczas czyszczenia wodą pod wysokim ciśnieniem 500 bar. Powierzchnia ukazywała się nienaruszona, czysta i mocna. Płyty stanowiące okładzinę obeliski wykonano techniką terazzo z doskonale dobranym kruszywem imitującym granit. Po procesie czyszczenia powierzchnia płyt zachowała wszystkie detale, które miały imitować groszkowany granit z szlafirowaną bordiurą. Płytki relief na powierzchni jest zachowany w nienaruszonym stanie.
Prace trwały około 10 h. Pomnik jest gotowy do następnego etapu prac. Zabiegi będą miały na celu wymianę wadliwych cementowych uzupełnień na nowe, właściwie dobrane kolorystycznie i strukturalnie.

<<<< Zobacz czyszczenie kostki brukowej>>>>

Wołomin 05-200
ul. Szpitalna 10