Usuwanie graffiti

Usuwanie grafitti

Z problemem graffiti spotykamy się praktycznie wszędzie od elewacji budynków zaczynając poprzez ,,ozdobione’’ powierzchnie w środkach komunikacji miejskiej, kolejowej, windy, toalety na ławkach w szkołach kończąc. Sztuka usuwania graffiti należy do jednych z najtrudniejszych w branży czyszczenia. Trzeba  posiadać olbrzymią wiedzę na temat materiałów z jakich jest ono usuwane. Zazwyczaj bardzo silne środki do usuwania graffiti mogą doprowadzić do uszkodzenia materiału, i trzeba wtedy stosować linie środków bezpiecznych dla wrażliwych powierzchni. Każdy proces usuwania malunków powinien być poprzedzony testem na niewielkiej powierzchni. Preparaty powinny być nakładane na niewielkich powierzchniach, tak by w porę zdążyć z neutralizacją czyszczonej powierzchni. Po usunięciu bohomazów, powierzchnia powinna być zneutralizowana z resztek środka, aby zapobiec zbyt długiemu  oddziaływaniu agresywnej chemii. Najważniejszą sprawą przy usuwaniu powinno być odpowiednie dobranie preparatu do czyszczonej powierzchni.

Co zrobić w przypadku gdy graffiti spływa z farbą elewacyjną? Zamalowanie graffiti nie rozwiąże problemu, i tak będzie ono przebijać nawet po nałożeniu kilku warstw farby. Grube warstwy farby mają tendencję do łuszczenia się. Graffiti powinno być usunięte, potem miejsce czyszczenia pomalowane, a następnie zabezpieczone przed graffiti.  Takie zabezpieczenie gwarantuje długotrwałą ochronę przed malunkami, brak ryzyka zmycia farby elewacyjnej gdyby ” artyści” wpadli na pomysł ponownego jej pomalowania. Powłoka zabezpiecza przed wnikaniem wody,brudu, porostem glonów, farbami, markerami dodatkowo pozwala oddychać powierzchni zabezpieczanej. Dlaczego zatem przy budowie obiektu, czy odnawianiu elewacji nie stosuję się powłok zabezpieczających przed graffiti? Powierzchnie zabezpieczone umożliwiają 100% usunięcie graffiti, także koszt usługi jest dużo niższy niż w przypadku powierzchni niezabezpieczonej.

Dodatkowo dostajemy coś jeszcze……………….. święty spokój.

Krzysztof Ołdak Ostech – technologia wysokiego ciśnienia.

 1. Profi
  4 marca 2011

  Grafiti mnóstwo… fachowców mało. 🙂
  odwiedzam różne miejsca np. ajezdnie tramwajowe…. uzywają najczęściej acetonu, ręce opadają… niszczą tworzywa a potem chcą aby użyć ,,cudownego” preparatu do naprawienia szkód. Firmy sprzątające, które mają z umowie usuwanie graffiti udają że je usuwają, a właściciele taboru udają że za to płacą. W rezultacie mamy brud, smród i ubustwo. pokazano mi tramwaj nad którym firma sprzątajaca pracowała 2 dni…. pudło wyglądało jak po wybychu puszki z farbą… po czym stwierdzili, że się nie da usunąć…. uzyłem środka A Clean Partner H 108… 5 minut na powierzchni, delikatne przeszczotkowanie abu przyspieszyć proces penatracji…i spłukiwanie… efekt: opadły im szczęki.
  pozdrawiam i życzę sukcesów.

 2. Profi
  4 marca 2011

  a…. a ubóstwo…. oczywiście przez ,,ó”. s

 3. Ostech Krzysztof Ołdak
  4 marca 2011

  Taka już niestety jest nasza branża. Firmy chcą żeby ktoś im coś wyczyścił najlepiej za darmo.

 1. Usuwanie graffiti | To trzeba wiedzieć! - [...] na powierzchni elewacji, ścian, fasad. Jak grzyby po deszczu powstają firmy zajmujące się usuwaniem graffiti z różnych powierzchni. Biznes…

Wołomin 05-200
ul. Szpitalna 10